Jaga seda artiklit >>

Home » Blogi » Majandusaasta aruanne

Majandusaasta aruanne on kohustuslik kõigile Eesti raamatupidamiskohustuslastele ning see peab vastama seadustega fikseeritud vormile. Majandusaasta aruanne koosneb raamatupidamise aastaaruandest ning tegevusaruandest.

Aastaaruanne tuleb esitada 6 kuu jooksul pärast majandusaasta lõppu, mis valdaval enamusel ettevõtetel langeb kokku kalendriaasta lõpuga. Siin on ettevõttest ja muudest tingimustest tulenevaid erandeid.

Kui Sinu ettevõtte majandusaasta lõppes traditsiooniliselt 31.12, on aastaaruande esitamise tähtaeg 30.06.

Aastaaruanne tuleb esitada elektrooniliselt Äriregistrisse, kus see muutub avalikult nähtavaks kõigile. Sinu ettevõtte finantsseisuga saavad tutvuda nii partnerid kui konkurendid.

Aruande koostamisel on aluseks eelneval majandusaastal tehtud ostud, müügid, pangatehingud jmt ehk kogu äritegevuse majandustehingud. Aruande koostamise käigus saab üle vaadata kõik maksed, veenduda varade ja saldode korrektsuses.

Lühendatud raamatupidamise aastaaruanne väike- ja mikroettevõtjale

Väike- ja mikroettevõtjad võivad koostada täismahus raamatupidamise aastaaruande asemel lühendatud raamatupidamise aastaaruande:

  • Mikroettevõtja lühendatud raamatupidamise aastaaruanne koosneb lühikesest bilansist ja kasumiaruandest ja mõnest lisast.
  • Väikeettevõtja lühendatud raamatupidamise aastaaruanne koosneb bilansist, kasumiaruandest ja piiratud arvust lisadest. 

    Keelatud ei ole mikro- ja väikeettevõtjal koostada lühendatud aastaaruande asemel ka suurema kategooria ettevõtja raamatupidamise aastaaruannet.

    Täismahus raamatupidamise aastaaruanne keskmisele ja suurele ettevõtjale

    Täismahus raamatupidamise aastaaruanne koosneb järgmistest põhiaruannetest ja lisadest:

    • Bilanss
      • Kasumiaruanne
      • Rahavoogude aruanne
      • Omakapitali muutuste aruanne
      • Lisad

     

    Tegevusaruanne

    Tegevusaruandes antakse ülevaade ettevõtte tegevusest ja asjaoludest, millel oli määrav tähtsus finantsseisundi ja majandustegevuse hindamisel, olulistest sündmustest majandusaastal ning eeldatavatest arengusuundadest järgmisel majandusaastal. Kindlasti ei tohi unustada kirja panemast ka seda, mis on teie põhitegevus, mis kõrvaltegevused.

    Juhul, kui majandusaasta lõpu seisuga ei vasta ettevõtte omakapital äriseadustikus nõutule (on negatiivne), tuleb tegevusaruandes kirjeldada tegevusi, mis on ette võetud/võetakse ette selleks, et olla edaspidi jätkusuutlik, või on vastu võetud teistsugune otsus.

    Soovid aruannet? Kirjuta meile!

    Soovid kvaliteetset teenust oma ettevõttele?

    Kirjuta meile oma soovidest - leiame koos sulle sobivaima lahenduse.